Dodijeljene državne nagrade za tehničku kulturu “Faust Vrančić”

U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta 14. ožujka održana je svečanost dodjele Državne nagrade za tehničku kulturu “Faust Vrančić” za 2012. godinu. Dodijeljeno je deset godišnjih nagrada zaslužnim pojedincima, tri godišnje nagrade udrugama tehničke kulture te jedna nagrada za životno djelo.

Nagradom za životno djelo
nagrađen je mr. sc. Božidar Pasarić, profesor engleskoga jezika, književnosti i hrvatskoga jezika.

Odlukom Odbora, godišnje nagrade pripale su:

• Marku Paunoviću, dipl. ing. strojarstva u INA d.d., Zagreb
  • Mati Ćalušiću, profesoru PTO-a, Osnovna škola Milke Trnine, Križ
  • Janji Barić, profesorici PTO-a, Osnovna škola Josipa Jurja Strossmayera, Trnava
  • Aleksandru Muharemoviću, filmskom autoru, snimatelju i fotografu iz Osijeka
  • Antunu Maroševiću, nastavniku tehničke kulture u mirovini
  • Zvonimiru Lernatiću, dipl. ing. strojarstva, Petrokemija d.d., Kutina
  • Zvonimiru Viduki, dipl. ing. elektrotehnike, Altpro d.o.o., Zagreb
  • Tomislavu Cvitiću, dipl. ing. graditeljstva, NEBOREX d.o.o. za usluge, istraživanje i razvoj, Zagreb
  • Tomislavu Nikoliću, nastavniku biologije i kemije, Zajednica tehničke kulture grada Splita, Split
  • dr. sc. Ani Sović, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Sveučilište u Zagrebu.

Godišnje nagrade za pravne osobe dodijeljene su Radio-klubu “August Cesarec” iz Pregrade, Filmsko-kreativnom studiju VANIMA iz Varaždina i Foto-klubu Valpovo.

Nagrade su dodijelili predsjednik Odbora za dodjelu nagrade “Faust Vrančić” prof. dr. sc. Nedjeljko Perić i ministar dr. sc. Željko Jovanović koji je tom prigodom istaknuo kako je izrazito sretan što ima tu čast da uručiti nagrade za tako važno područje kao što je tehnička kultura.

– Pravo je vrijeme za prenijeti poruku učenicima osnovnih škola da neće pogriješiti ako školovanje nastave u nekoj od strukovnih škola. Bliži se dan kad Hrvatska postaje ravnopravna članica Europske zajednice koja želi biti konkurentno društvo. Na isti način konkurentna želi biti i Hrvatska, a tehnička kultura u tome nam uvelike može pomoći. Škole moraju biti mjesta koja će učenicima omogućiti stjecanje dobrih vještina, što će im u konačnici donijeti bolji posao i kvalitetniji život – rekao je ministar Jovanović.

Izvor: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH